Program 2024

Tabela programowa: pobierz

Ważne: Punkty Rozpoczęcie (poniedziałek 17:00) i Zakończenie (niedziela 11:00) oznaczają oficjalną „pogadankę” organizatorów – na pole można przyjeżdżać od poniedziałku rano i wyjeżdżać do niedzieli wieczorem.


PRELEKCJE I PANELE

Popołudnie Istari     Piątek 14:00

  • Kacper Pochopień: O tym, co mam w bagażniku, czyli polskie czasopisma tolkienowskie
  • Mateusz “Izostar” Hałupka: Wpływ doświadczeń obu wojen światowych na pisarstwo Tolkiena
  • Sławek “Bombadil” Miklas: Tom Bombadil: izolacjonista czy interwencjonista? Czyli dlaczego Tom nie był w Rhûn w czasach wykuwania Wielkich Pierścieni
  • Michał “M.L.” Leśniewski: Hurin Mężny, Wytrwały, Upadły

Uwaga: Kolejność prelekcji może ulec zmianie


Prelekcja o złotnictwie     Sobota 12:00
Katarzyna „Vendea” Skawińska

Prelegentka: Z wykształcenia mgr inż. metalurgii ze specjalizacją w metalach szlachetnych. Z pasji złotnik tworzący ręcznie biżuterię. Interesuje się również kuglarstwem. 

Vendea na Tolk-Folku poprowadzi dla Was prelekcję, z której dowiecie się m. in. o tym, w jaki sposób krok po kroku tworzy się pierścienie i inne przedmioty, jak wyglądało to dawniej i jak wygląda współcześnie. Przybliży Wam warsztat złotnika i skonfrontuje Wasze wyobrażenia wyciągnięte z “Władcy Pierścieni” z rzeczywistością. 

Jeżeli chcielibyście zobaczyć przedmioty, które tworzy odwiedźcie i zaobserwujcie jej fanpage:  Monady.


WARSZTATY

Warsztaty herbaciane     Wtorek 12:00
Hannah „Merewenna” Taylor

Czy zaciekawiło cię kiedyś, skąd się bierze herbata? Dlaczego czarna i zielona są tak popularne, i dlaczego są tak inne w smaku? Czy wiesz, że poza czarną i zieloną można rozróżnić 6 podstawowych kolorów herbat na podstawie sposobu przetworzenia jej liści po zebraniu? Tego wszystkiego i więcej możesz się dowiedzieć na warsztatach herbacianych prowadzonych przez Merewennę, wieloletnią pasjonatkę herbaty, która postanowiła podzielić się swoją pasją i wiedzą, oraz poczęstować was herbatą w 6 podstawowych wersjach, parzoną w stylu wschodnim (gong fu cha).

Uwaga: Na warsztaty z degustacją obowiązuje limit miejsc do 6 osób, z nieograniczoną liczbą słuchaczy. Warsztaty zostaną przeprowadzone dwukrotnie, żeby zwiększyć liczbę osób, które mogą wziąć udział w degustacji.


Warsztaty plecionkowe     Środa 12:00
Hannah „Merewenna” Taylor

Merewenna zaprasza na warsztaty plecenia mniej lub bardziej ozdobnych sznureczków z kolorowej włóczki. Poznacie parę technik tworzenia kolorowych splotów, w tym opcje mniej i bardziej skomplikowane.


Warsztaty kuglarskie   Piątek 11:00
Katarzyna „Vendea” Skawińska

Vendea opowie Wam o cyrku tradycyjnym i współczesnym oraz poprowadzi warsztaty w tej tematyce. Warsztaty kuglarskie obejmą naukę żonglerki piłkami, balans, podstawy kręcenia poi oraz kijem.

Uwaga: Na warsztaty należy zabrać okulary przeciwsłoneczne – bez nich łapanie przedmiotów w słońcu może być bardzo utrudnione 😉


KONKURSY

Turniej hnefatafl   Środa 17:00
Sławek „Bombadil” Miklas

Złote tablice i pionki zostały odnalezione, a bogowie rozpoczynają pradawną rozgrywkę od nowa. Zagraj w szachy wikingów i bądź jak Sigurd Volsung z ulubionej przez Tolkiena sagi.

Uwaga: konkurs indywidualny


Bieg Hobbita   Czwartek 12:00
Drużyna Pyrlandii

Rusz szlakiem Bilba. Rozwiązuj zagadki, znajdź sssskarb i zmierz się z pająkami. Wszystko to w kolejnej edycji Biegu Hobbbita! Zatem uczesz włosy na hobbickich stopach i biegnij przez Śródziemie!  Zaprasza Drużyna Pyrlandii.

Uwaga: konkurs indywidualny


Tolkienowskie kalambury   Czwartek 18:00
Ula „Ariana” Kotwica, Zosia „Anduniel” Bzowska

Jak sądzicie, co robili elfowie przez całe wieki w swoich ukrytych królestwach? W co, prócz zagadek, graliby Bilbo i Gollum, gdyby w jaskiniach było choć trochę jaśniej? Odpowiedź na te pytania jest jedna – kalambury! Zapraszamy wszystkich chętnych na rysowanie bądź pokazywanie Tolkienowskich haseł.

Uwaga: konkurs drużynowy, maks. 3 osoby w drużynie


Konkurs tolkienowski   Piątek 19:00

Zbierz drużynę i dajcie się porwać w podróż po świecie Tolkiena w nietypowym konkursie wiedzowym. Wymagany poziom wiedzy: nie wyższy niż roztropność Peregrina Tooka, nie bójcie się więc popłynąć z prądem nieznanego.

Uwaga: konkurs drużynowy, 2 drużyny po 5-7 osób


INNE

Rozśpiewka przed Ucztą   Sobota 18:00
Marta „Nadworna Flecistka” Obrempalska

Na warsztatach będziemy czerpać energię z Ziemi i Słońca, aby przekazać ją Powietrzu i Ogniowi, który zapłonie wieczorem. Wymagane spódnice do ziemi, aby pobrać energię od Matki Ziemi. W przypadku braku Słońca i silnych opadów deszczu energię zapewni nam Żywioł Wody.


RPG dla dzieci Jagodowy Las   W miarę zebrania się chętnych
Karolina „Utuvien” Czura


Spacer z rozpoznawaniem ptaków   W miarę zebrania się chętnych
Bartek „Mitheitel” Pigulski


Piknik i sesja zdjęciowa w strojach   W miarę zebrania się chętnych
Kasia „Entropia” Rżosińska