Tolk-Folkowe FAQ

Tolk-Folkowe FAQ, czyli Tolk-Folk – nic nie musisz*

*oprócz przestrzegania regulaminu i polskiego prawa

Jeżeli w tym roku będziecie uczestniczyć w Tolk-Folku po raz pierwszy, trafiliście we właściwe miejsce, żeby dowiedzieć się najważniejszych rzeczy na temat przebiegu i zasad funkcjonowania TFu. Poniżej zebraliśmy informacje techniczne i porady dla nowych uczestników.

CO

CO, czyli program i akredytacja
TF nie należy do imprez, na których mnogość punktów programu sprawia, że tabela programowa wylewa się z informatora. Nie znaczy to jednak, że jedyne, co robimy, to leżenie na trawie i siedzenie przy ognisku.
Jakie punkty programu odbywają się na TFie?

W trakcie TFu odbywają się m.in. prelekcje i panele dyskusyjne, warsztaty, konkursy czy gry terenowe – wszystko związane mniej lub bardziej z twórczością Tolkiena i tematem przewodnim edycji. Zwykle częścią TFu jest też dzień (a bardziej wieczór) oficjalny w Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki w Bielawie, podczas którego odbywają się np. koncerty i pokazy taneczne. Po zakończeniu zbierania zgłoszeń program będzie dostępny tutaj

A jeżeli nie chcę brać udziału w punktach programu?

To nie bierzesz – nic nie musisz*. Podstawową zasadą funkcjonowania na TFie jest robić to, na co aktualnie ma się ochotę – nikt nie patrzy krzywo na osoby, które nie uczestniczą w punktach programu ani nie zmusza do udziału (choć czasem dość intensywnie zachęca). Zamiast tego można iść w góry (ciężko jest zabłądzić, ale w razie problemów służymy pomocą w czytaniu map) albo popływać w zalewie. Można pograć w planszówki (mamy zapewniony games room do dyspozycji uczestników). Można postrzelać z łuku albo trenować walkę mieczem (najlepiej jednak bezpiecznym!). Można siedzieć przy ognisku albo na hamaku – do wszystkich tych rzeczy zapewne z łatwością znajdziesz towarzystwo (lub nie, jeżeli wolisz robić je sam/-a).

Czy muszę mieć strój?

Nie musisz. Nic nie musisz*. Ale możesz i będzie fajnie, jeżeli będziesz mieć. Na TFie część uczestników chodzi w strojach często, część rzadko, a część w ogóle. (Stroje mogą natomiast być obowiązkowe na części punktów programu, takich jak larp czy inscenizacja.)

Nie mogę przyjechać na cały TF. Czy jest sens przyjechać tylko na kilka dni? Które dni wybrać?

Oczywiście, że jest sens – możesz przyjechać tylko na kilka dni. Pierwsze dwa dni TFu to czas na powitania, odpoczynek i integrację. Jeżeli chcesz spokojnie pobiwakować w górach, przyjedź na początku imprezy. Jeżeli interesują Cię punkty programu, przyjedź bliżej weekendu. Zwykle dużo dzieje się od środy/czwartku i rozkręca aż do soboty. (Oczywiście wtedy też możesz spokojnie pobiwakować i nic nie robić, ale istnieje niebezpieczeństwo, że zechce Ci się robić rzeczy z ludźmi 🙂 )

Czy muszę się zarejestrować albo zapłacić wcześniej?

Nie, nie musisz – na TFie nie ma obowiązku wcześniejszych zgłoszeń ani preakredytacji (patrz tutaj). Przyjeżdżasz na pole i na miejscu idziesz się zaakredytować u organizatorów (powiemy Ci, u kogo). Należy tylko pamiętać, że opłatę za akredytację można uiścić tylko gotówką.

GDZIE I JAK

GDZIE I JAK, czyli Dwór Namiotowy oraz warunki sanitarne

TF odbywa się na polu namiotowym w Bielawie (powszechnie nazywanym przez uczestników Dworem Namiotowym), w pobliżu zbiornika Sudety (powszechnie nazywanego przez uczestników zalewem), które podczas imprezy jest do wyłącznej dyspozycji TFu. Pole nie leży co prawda w centrum cywilizacji, ale nie jest do niej znowu tak daleko.

Gdzie mogę spać?

Jedyną opcją noclegową na TFie są namioty, co oznacza, że przywiezienie ze sobą namiotu (lub dogadaniem się z kimś, kto ma miejsce w swoim) jest zwykle kluczowe dla przetrwania imprezy 🙂 Wraz z namiotem powinny też przyjechać śpiwór i karimata/mata/materac.

Pole namiotowe jest dość rozległe i obejmuje miejsca na namioty zarówno w pobliżu ogniska, jak i od niego oddalone. Ma to znaczenie przede wszystkim dla osób ceniących ciszę i spokój – ognisko jest centrum życia TFu zarówno w dzień, jak i w nocy, a uczestnicy bawiący się przy nim do rana nie są zwykle cisi ani spokojni. Jeżeli więcej potrzebujesz ciszy i spokoju, aby się wyspać, sugerujemy rozbicie namiotu jak najdalej od ogniska.

Jeżeli nie możesz lub nie chcesz spać na polu namiotowym, to w okolicy znajdują się obiekty agroturystyczne i hotele, w których można wynająć pokój. Najbliższymi pola obiektami są Hotel Dębowy oraz pensjonat Leśniczówka Kamień. Na terenie OWW Sudety znajduje się Hotel Manhattan.

Jak wygląda zaplecze pola?

Na polu namiotowym dostępne są przenośne toalety („toi-toie”) oraz zimna woda do mycia (chyba że będą upały – wtedy woda jest wyłącznie ciepła). Prysznice znajdują się ok. 10 minut spaceru od pola namiotowego w kompleksie OWW Sudety.

W kompleksie OWW Sudety jest też dostęp do prądu w celu ładowania urządzeń elektronicznych – na polu namiotowym prądu nie ma. Z tego powodu sugerujemy zabranie ze sobą power banków i/lub ładowarek słonecznych, aby uniknąć problemów z rozładowaniem telefonu. Na polu zwykle nie ma natomiast większych problemów z zasięgiem operatorów linii komórkowych i mobilnego Internetu.

Co mogę jeść?

Na polu namiotowym znajduje się kuchenka gazowa oraz czajnik do dyspozycji uczestników, co pozwala na przygotowanie ciepłych napojów i posiłków (w zestawie z kuchenką przyjeżdżają też garnki i patelnie). Oprócz tego codziennie jest rozpalane (a czasami po prostu nigdy nie gaśnie) ognisko nad którym jest możliwość zawieszenia rusztu lub żeliwnego kociołka (zapewniamy dostęp do obu).

Pole namiotowe znajduje się kilkanaście minut spaceru od najbliższych sklepów, w tym Biedronki. Na samym polu nie ma możliwości zakupu jedzenia – ale dojeżdża na nie pizza z bielawskich pizzerii i pierogi. Można też dogadać się ze zmotoryzowanymi uczestnikami, którzy (jeżeli się ich ładnie poprosi) mogą pomóc w zrobieniu zakupów w Bielawie.

Co powinienem/powinnam zabrać?

Jak na większości biwaków, na TFie przydatne jest podstawowe wyposażenie kempingowe, takie jak wspomniane wcześniej namiot, śpiwór i karimata, naczynia i sztućce, noż/scyzoryk, odpowiednie ubrania oraz nakrycie głowy. Ponieważ na polu nie ma sztucznego oświetlenia w postaci lamp, bardzo ważnym elementem wyposażenia jest latarka i baterie do niej.

Pole znajduje się w otoczeniu lasu w pobliżu stawu, dlatego koniecznie należy zabrać ze sobą środki przeciwko owadom: komarom, kleszczom itd. W dzień natomiast należy korzystać ze środków do ochrony przed promieniowaniem UV – znaczna część pola jest nieosłonięta od słońca.

Oprócz tego bardzo, ale to bardzo istotne jest przygotowanie się na różne warunki pogodowe. Polskie lato bywa nieprzewidywalne, a przemoknięte ubrania rzadko pomagają w dobrej zabawie. Dlatego dobry zestaw ubrań powinien obejmować zarówno stroje na upały, jak i kurtkę/pelerynę przeciwdeszczową, ciepłą bluzę/sweter i solidne buty – dobrze jest być przygotowanym na różne scenariusze.

Jak dojechać?

Patrz tutaj.

Czy mogę przywieźć zwierzę?

Możesz przyjechać z psem, kajmanem czy pandą, ale pamiętaj o zabraniu kagańca, bo nie ma pewności, czy Twój pupil polubi się z innymi zwierzakami za imprezie. Zwykle na polu jest co najmniej kilka psów (i wyimaginowani przyjaciele uczestników :P). Za psy na polu odpowiadają ich właściciele.

KTO I Z KIM

KTO I Z KIM, czyli uczestnicy i obyczaje

Liczba uczestników TFu zwykle nie przekracza 100 osób, a gros ekipy to stali bywalcy, którzy dobrze się znają, co gwarantuje rozluźnioną, „rodzinną” atmosferę. Na pierwszy rzut oka uczestnicy mogą jednak sprawiać wrażenie zamkniętego, hermetycznego grona – nic bardziej mylnego! Jesteśmy naprawdę przychylni nowym uczestnikom i chętnie Was poznamy, więc nie trzymajcie się z boku (chyba że macie takie życzenie). Punkty programu, ogniska, wycieczki nad zalew – wszystkie te aktywności są świetnym sposobem na integrację, więc nie wahajcie się w nich uczestniczyć, nawet z jeszcze nieznajomymi osobami 🙂

Kto przyjeżdża na TF?

Najróżniejsze osoby. Na TFie pojawia się zarówno młodzież licealno-studencka, jak osoby dorosłe ze wszystkich przedziałów wiekowych, na dodatek pochodzące z najróżniejszych obszarów Polski i zagranicy, zajmujące się w życiu najróżniejszymi rzeczami. Oprócz twórczości Tolkiena uczestnicy zazwyczaj są fanami szeroko  pojętej fantastyki, innej literatury, filmów, muzyki czy gier, a porozmawiać można praktycznie o wszystkim.

A jeżeli chcę przyjechać z dziećmi?

To spokojnie możesz to zrobić. Co roku na TFie pojawiają się rodziny z dziećmi, zarówno mniejszymi, jak i nastoletnimi. Część atrakcji jest przewidziana specjalnie dla dzieci lub ma kategorię dziecięcą. Przy planowaniu wyjazdu weź jednak pod uwagę, że uczestnicy piją alkohol, a ogniska są głośne i trwają do rana (lub od rana do rana).

W przypadku osób niepełnoletnich za ich bezpieczeństwo odpowiadają rodzice lub opiekunowie. Młodzież powyżej 16. roku życia może przyjechać na TF bez opiekunów, ale potrzebna jest pisemna zgoda rodziców lub opiekunów prawnych wraz z numerem telefonu do opiekuna.  Oprócz tego niepełnoletni uczestnicy TFu otrzymują opaski w innym kolorze niż dorośli, dzięki czemu wiadomo np. kogo można poczęstować nalewką czy miodem pitnym, a kogo nie.