Program 2023

Tabela programowa: pobierz

Ważne: Punkty Rozpoczęcie (poniedziałek 20:00) i Zakończenie (niedziela 12:00) oznaczają oficjalną „pogadankę” organizatorów – na pole można przyjeżdżać od poniedziałku rano i wyjeżdżać do niedzieli wieczorem.

PRELEKCJE I PANELE

Piątek 17:00-20:00
Wieczór Istari

Łukasz „Leszli” Szeląg: Minas Ithil – co wiemy i dlaczego tak mało?

Michał „M.L.” Leśniewski: Tom Bombadil, Galadriela, Faramir, Samwise Gamgee. Czyli cztery przypadki oparcia się mocy Pierścienia

oraz komisyjne otwarcie skrzynki pomysłów, która powstała na zeszłorocznym panelu dyskusyjnym o serialu „Rings of Power”

Sobota 14:00-15:00
De materia medica,  czyli o ziołolecznictwie i medycynie ludowej w RPG okiem lekarza
Krzysztof Ostaszewski
Co mają ze sobą wspólnego: wierzba, mak i cis? Czy mandragora krzyczy w trakcie wyrywania? Czy krwawnik i babka lancetowata mogą być używane w leczeniu ran? Jakim zielem otruć króla, a jakim wyleczyć zaparcia? I najważniejsze: który napar wyleczy 1d8 obrażeń?! Zapraszam do krótkiego przeglądu substancji do dziś używanych we współczesnej medycynie, których korzenie (ha!) sięgają czasów, w których zaburzenia nerwicowe przypisywano wędrującej macicy, a dusza człowieka mieściła się w szyszynce.

WARSZTATY

Środa 12:00-14:00
Szachy dla początkujących
Jan Domański, Karol „Jaffar” Domański
Temat przewodni zobowiązuje – wszystkich, którzy bardzo chcieliby wiedzieć, o co właściwie chodzi na tej planszy, a nigdy nie mieli okazji się dowiedzieć, zapraszamy na warsztaty gry w szachy dla początkujących.

Środa 15:00-17:00
Warsztaty cerowania
Zof „Lasse” Żółtek
Sam do Mordoru zabrał rondelki, bo choćby ważyły się losy świata, nie można zaniedbać rzeczy przyziemnych. A może naprawiając ubrania i wykorzystując stare tekstylia przyczynisz się do uratowania nieskażonego krajobrazu Shire? Zapraszam ze swoimi zniszczonymi rzeczami lub do poćwiczenia „na sucho” na losowych kawałkach materiału.

Środa 18:00-20:00
Warsztaty plecionek
Hannah „Merewenna” Taylor
Zapraszam na warsztaty plecenia mniej lub bardziej ozdobnych sznureczków z kolorowej włóczki. Poznacie parę technik tworzenia kolorowych splotów, znajdą się opcje mniej i bardziej skomplikowane.

Czwartek 12:00-14:00
Warsztaty szermierki
Bartek „Mitheitel” Pigulski
Walcz jak Aragorn! Poznaj zapomniane tajemnice dawnych mistrzów i naucz się władać bronią jak średniowieczni wojownicy! Warsztaty z podstaw historycznej walki długi mieczem – poznamy dawnych mistrzów, obalimy mity i nauczymy się podstawowych technik. (Nie, nie robili piruetów!)

KONKURSY

Czwartek-sobota
Turniej szachowy (indywidualny)
Szczegółowe informacje na TFie.

Czwartek 15:00-17:00
Turniej Hnefatafl
Sławek „Bombadil” Miklas (Sagi Dalekiej Północy)
„I znów cudowne oczom się pojawią złociste szachy porzucone w trawie, grano w te szachy u dziejów zarania”. Ragnarök nadchodzi! Nie da się go powstrzymać, ale możemy go nieco opóźnić! Przyjdź stań do walki i zagraj w szachy wikingów. Pamiętaj, to Jednooki Odyn daje zwycięstwo w bitwie, ale do Walhalli trafiają wybrani przez niego najdzielniejsi, gotowi na każde ryzyko i poświęcenie.

Czwartek 18:00-20:00
Tolkienowskie kalambury
Ula „Ariana” Kotwica, Zosia „Anduniel” Bzowska
Jak sądzicie, co robili elfowie przez całe wieki w swoich ukrytych królestwach? W co, prócz zagadek, graliby Bilbo i Gollum, gdyby w jaskiniach było choć trochę jaśniej? Odpowiedź na te pytania jest jedna – kalambury! Zapraszamy wszystkich chętnych na rysowanie bądź pokazywanie Tolkienowskich haseł.

Piątek 11:00-13:00
Bieg hobbicki
Drużyna Pyrlandii
… czyli boso przez Środziemie z pyrą! „Nigdy nie wiadomo, dokąd cię nogi poniosą” – tak pisał Profesor i cytat ten idealnie oddaje ducha naszego biegu, do którego jak co roku serdecznie zapraszamy! Niech Was włochate stopy poniosą hen aż za Góry Mgliste i jeszcze dalej! Będą zagadki, przeszkody i złoto Pyrlandii, a wszystko to w iście hobbickiej atmosferze.

Piątek 14:00-16:00
Konkurs teatralny
Zof „Lasse” Żółtek, Kama „Ceviliel” Żelazna
Dyskusje o adaptacjach dzieł Tolkiena wracają jak bumerang. Być może dobrze wiesz, co powinno wyglądać inaczej. Masz więc szansę zostać reżyserem, aktorem i scenarzystą na raz i w końcu przedstawić własną wizję jednego ze starć potęg.
Konkurs w grupach 3-4 osobowych.

INNE

Wtorek (rano)
Wyprawa w góry
Hannah „Merewenna” Taylor
Chcesz się poczuć jak członek Drużyny podczas wędrówki przez Śródziemie? Zapraszam na pieszą wyprawę na Wielką Sowę, gdzie odwiedzimy jedną z Dwóch Wież Widokowych w okolicy! Po drodze i na szczytach piękne widoki, sporo wysiłku fizycznego, ciekawe rozmowy podczas wędrówki! Proszę uzbroić się w dobry humor, wytrwałość, prowiant i wodę na kilka godzin oraz wygodne buty (najlepiej za kostkę)! Na szczęście orków i nazguli raczej nie spotkamy, więc ewentualne miecze i łuki mogą się przydać tylko do fajnych fotek w górach!

Sobota 16:00-19:00
Tolkienowskie Żywe Szachy