Na Tolk-Folku od 2005 r. odbywały się Bitwy – duże spektakle plenerowe, mające na celu przybliżyć mieszkańcom Bielawy i pozostałym widzom twórczość J.R.R. Tolkiena. Przygotowanie Bitwy zawsze było przedsięwzięciem niebagatelnym. Od wyboru tematu, przez opracowanie scenariusza i ścieżki dźwiękowej spektaklu, po przydział ról, stworzenie kostiumów i scenografii – wszystko to angażowało dziesiątki osób przez kilka miesięcy poprzedzających imprezę, a na samym Tolk-Folku oznaczało liczne próby. Choć może się to wydawać dużym wysiłkiem, była to wspaniała zabawa, będąca źródłem nieskończenie pozytywnych emocji, a także anegdot opowiadanych później przez długie lata na Tolk-Folku i poza nim.
Dotychczas na Tolk-Folku zostało zainscenizowanych sześć Bitew:
VII Tolk-Folk – 2005 r. – Bitwa Pięciu Armii
IX Tolk-Folk – 2007 r. – Upadek Gondolinu
XI Tolk-Folk – 2009 r. – Bitwa pod Morannonem
XIV Tolk-Folk – 2012 r. – Amon Hen
XVI Tolk-Folk – 2014 r. – Bitwa Ostatniego Sojuszu
XVII Tolk-Folk – 2016 r. – Bitwa Nagłego Płomienia (ze względu na złe warunki pogodowe zrealizowana w formie spektaklu w Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki w Bielawie)
W 2018 r. zrealizowano z kolei bitwę w innej formule. Arena, bo taką nazwę nosił ten punkt programu, miała formę fabularyzowanych rozgrywek drużynowych na broń bezpieczną. W związku z tematem przewodnim XX Tolk-Folku, czyli krasnoludami, uczestnicy mieli okazję zmierzyć się na Wielkiej Arenie Krasnoludów pod patronatem świeżo przebudzonego króla, Durina.