Program 2022

Tabela programowa: pobierz

Ważne: Punkty Rozpoczęcie (poniedziałek 20:00) i Zakończenie (niedziela 12:00) oznaczają oficjalną „pogadankę” organizatorów – na pole można przyjeżdżać od poniedziałku rano i wyjeżdżać do niedzieli wieczorem.

PRELEKCJE I PANELE

Czwartek 19:00-21:00
Panel dyskusyjny o Rings of Power
Prowadzący: Sławek „Bombadil” Miklas
Fandom: Trylogia Hobbita to najgorsze, co można zrobić z twórczością Tolkiena.
Jeff Bezos: Hold my beer! – czyli rzecz o tym, jak w kilku krokach podpaść fandomowi i przy okazji go zjednoczyć.

Piątek 16:00-17:00
„Nadprzyrodzona groza w twórczości Tolkiena”
Mateusz „Izostar” Hałupka
Co łączy twórczość Tolkiena i Lovecrafta? W poszukiwaniu ciemnych fragmentów Legendarium.

Piątek 17:00-18:00
„Prawa i obyczaje orków”
Łukasz „Leszli” Szeląg
Orkowie – bezmyślne, głupie potwory? Wcale nie! Chociaż niewątpliwie są to istoty upadłe i złe, to tworzą własne społeczności, zasady i zwyczaje. Warto przyjrzeć się bliżej tym nieszczęsnym istotom, by zrozumieć głębię i złożoność świata stworzonego przez J.R.R. Tolkiena.

Piątek 18:00-19:00
„Czy orkowie kochają, a przynajmniej lubią Saurona?”
Michał „M.L.” Leśniewski
Nie raz w dyskusjach tolkienowskich pojawia się pytanie o stosunek orków do Saurona, czy szerzej Saurona i Morgotha. NIejednokrotnie pojawiają się twierdzenia o ich braku woli. Proponuję więc wspólne rozważania nad stosunkiem orków do Saurona (a także Morgotha), zwłaszcza że The Nature of Middle-Earth przynosi garść nowych informacji. Tak więc: Czy orkowie kochają Saurona – oto jest pytanie.

WARSZTATY

Wtorek 12:00-15:00
Warsztaty BHP leśnego
Karol „Jaffar” Domański, Kasia „Elfka” Domańska
Planujesz podróż przez las, a może chcesz przygotować swoją ulubioną potrawkę z królika? Na tych warsztatach dowiesz się, jak bezpiecznie korzystać z darów Yavanny, jednocześnie nie wkurzając entów.

Wtorek 17:00-18:00
Krasnoludzkie wejście z buta – warsztaty
Karol „Jaffar” Domański, Kasia „Elfka” Domańska
Najstarsi krasnoludowie z Khazad Dum pamiętają, że kiedyś bitwy toczyło się nie tylko na miecze i topory. Czasami w walce nieuniknione jest zapoznanie wroga ze swoją pięścią lub butem. Przyjdź na nasze warsztaty, a zrobimy z ciebie żywą broń!

Czwartek 10:00-12:00
Warsztaty podstaw szermierki
Bartek „Mitheithel” Pigulski
„Junck ritter lere | Got lieb haben frawen Jo ere | So wechst dein ere.” – „Młody rycerzu, ucz się czcić Boga, szanować kobiety i tak twój honor będzie rósł.” Warsztaty walki długim mieczem na podstawie współczesnej interpretacji średniowiecznych traktatów z tradycji niemieckiej. Nauczymy się podstaw, obalimy kilka mitów i przede wszystkim będziemy się dobrze bawić. Zabierzcie wygodne buty i dużo wody!

Czwartek 13:00-15:00
Warsztaty tworzenia motanek
Zof „Lasse” Żółtek
Motanki to wschodniosłowiańskie lalki obrzędowe. Tylko do dobrej magii. Przy ich tworzeniu nie używa się nożyczek ani igieł, więc na warsztaty zapraszam nawet antytalencia robótkowe, ludzi bojących się ostrych narzędzi, dzieci i nietolkienowskie elfy, które nie mogą dotykać stali.

Piątek 10:00-12:00
Warsztaty plastyczne
Olga „Kanya” Lubaszka
Nigdy nie używaliście akwareli i nie wiecie, od czego zacząć? Na warsztatach dowiecie się, jak wyczarować ciekawe obrazki używając zupełnie przyziemnych materiałów: soli, cukru, suchego ryżu, folii aluminiowej czy chusteczek. Warsztaty dla początkujących i nie tylko. Zapewniamy materiały.

Sobota 10:00-12:00
Warsztaty śpiewu białego
Marta „Nadworna Flecistka” Obrempalska
Śpiew biały to archaiczna technika, polegająca na wydobyciu z siebie mocnego i naturalnego głosu. Występuje pod różnymi nazwami na terenie praktycznie całej Europy i jest podstawą do rozwijania pokrewnych technik naturalnych. Na moich warsztatach dowiesz się, od czego zacząć, gdzie i kogo szukać dalej oraz zasmakujesz pierwszych prób, żeby zrozumieć, jak to zrobić. Będziemy śpiewać głównie pieśni polskie i ukraińskie – część z towarzyszeniem liry korbowej. Ubierz się wygodnie i weź coś do picia. Niech usłyszy nas cała Bielawa (i Pieszyce też)!

KONKURSY

Środa 18:00-20:00
Tolkienowskie tabu
Ula „Ariana” Kotwica, Zosia „Andúniel” Bzowska
Ten-Którego-Imienia-Nie-Wolno-Wymawiać, czyli zabawa w wyjaśnianie hasła bez użycia słów zakazanych. Popularna gra towarzyska w Tolkienowskiej odsłonie. Konkurs drużynowy (3 osoby).

Czwartek 16:00-18:00
Konkurs teatralny
Zof „Lasse” Żółtek, Kamila „Ceviliel” Żelazna
Tolkiena do opisania ataku Entów na Isengard zainspirowało rozczarowanie nie dość wojowniczym lasem z Makbeta. Kółko się zamyka. W konkursie teatralnym losowe fragmenty z Władcy Pierścieni mają stać się inspiracją dla dramatów. Konkurs drużynowy (3-4 osoby). Losowanie tematów w środę, 5. lipca).

Piątek 13:00-15:00
Bieg hobbicki
Drużyna Pyrlandii
Jak co roku Drużyna Pyrlandii zaprasza wszystkie ludy Śródziemia na bieg hobbicki. Przygotujcie się na przeszkody zarówno techniczne, jak i umysłowe. Oczywiście bonusowe punkty za bieg boso! 🙂 Konkurs indywidualny.

Piątek 19:00-21:00
1 z 9 – tolkienowski konkurs wiedzy
Kuba „Ominous” Tymiński, Joanna „Niuch” Cheda
Inspirowany popularnym teleturniejem konkurs, w którym liczy się nie tylko wiedza, ale również refleks i strategia. Konkurs indywidualny.

INNE

Środa (rano)
Wyjście w góry
Hannah „Merewenna” Taylor
Piesza wędrówka na Wielką Sowę (około 7,5 godzin) lub na Kalenicę (około 6,5 godzin) – do ustalenia we wtorek wieczorem z chętnymi. Po drodze i na szczytach piękne widoki, sporo wysiłku fizycznego, ciekawe rozmowy podczas wędrówki! Proszę uzbroić się w dobry humor, wytrwałość, oraz wygodne buty (najlepiej za kostkę)!

Sobota 13:00-15:00
Elfie spa
Aleksandra „Krokodyl” Kędrak, Katarzyna „Kejt” Rogalska
Słychać już bębny, bitwa się zbliża. Łuk? – Jest. Strzały? – Są. Oślepianie przeciwników blaskiem swego oblicza? – Nieco zbladło… Wewnętrzny blask czasem potrzebuje pomocy z zewnątrz. Na szczęście w podróżnym tobołku znajdą się nawilżające maseczki i być może nawet uda się podkraść jakiegoś ogórka hobbitom. Elfie spa wraca. Liczba miejsc – do wyczerpania zapasów.

Sobota 16:00-20:00
Gra terenowa „Cienie Fangornu”