Historia

Początkowo za organizację Tolk-Folku odpowiadała Jednoosobowa Sekcja Tolkienowska WIEŻA przy Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki w Bielawie, założona przez pracownika MOKIS-u, a prywatnie fana twórczości J.R.R. Tolkiena – Elka Bregalada. Z inicjatywy Sekcji zostały zorganizowane pierwsze jednodniowe edycje Tolk-Folku, połączone z plenerami malarskimi i happeningami. W ciągu kilku lat w organizację imprezy zaangażowali się inni lokalni fani Tolkiena, przekształcając Sekcję z jednoosobowej w wieloosobową, a Tolk-Folk w wydarzenie organizowane z coraz większym rozmachem.

Dalszy rozwój imprezy przyniósł pomysł na jedno z najśmielszych przedsięwzięć przygotowanych na Tolk-Folku, czyli Bitwy (więcej o Bitwach możecie przeczytać w zakładce Bitwy). Otwarte dla publiczności spektakle, realizowane od 2005 r., przy współpracy profesjonalistów od dźwięku i świateł, to inscenizacje najważniejszych bitew w historii Śródziemia. Miały przybliżyć twórczość Tolkiena szerszemu gronu, a dla uczestników stanowić niezapomnianą okazję do odegrania postaci ze świata, który tak bardzo pokochali. Za Bitwami przyszły zaś inne punkty programu, takie jak prelekcje, warsztaty czy konkursy, które nadały Tolk-Folkowi charakter, jaki ma teraz – imprezy „od fanów dla fanów”, współtworzonej przez uczestników.

Od 2012 r. za organizację Tolk-Folku odpowiada całkowicie oddolna inicjatywa fanowska, czyli Stowarzyszenie Tolkienowskie WIEŻA, które zastąpiło w tej roli Sekcję Tolkienowską. W roku 2018 Stowarzyszenie miało przyjemność i zaszczyt przygotować jubileuszową edycję imprezy, będącą ukoronowaniem dwudziestu lat obecności fanów Tolkiena w Bielawie.

W 2019 r. odbędzie się kolejny, XXI Tolk-Folk pod nazwą „Ognie nad Śródziemiem” – tematem przewodnim tegorocznej edycji będą smoki.