Program

Program: pobierz

Przejdź do sekcji: PrelekcjeWarsztatyKonkursy i gry


Wtorek (rano)
Caradhras – tym razem się uda! Wyprawa na Wielką Sowę
PTMT Drużyna Pyrlandii

„Ponad gór omglony szczyt lećmy, zanim wstanie świt”. Kolejna wyprawa w Góry Mgliste, tym razem zdobywamy niepokorny szczyt Caradhras – czyli Wielką Sowę.


Piątek 19:00
Wieczór oficjalny – MOKiS w Bielawie

Koncert Ulfheobar 19:00 – 20:00
Ulfheobar to jednoosobowy projekt Piotra Kowalczyka (współzałożyciela, wokalisty i gitarzysty warszawskiego backbone), założony w 2008 roku w celu tworzenia klimatycznego ambientu. Do muzycznych krajobrazów natury i melancholii dołączyły wkrótce eteryczne gitary i wokale. Muzyka Ulfheobar łączy ambientową, chłodno leśną atmosferę z melancholią shoegaze’u i energią gitarowego post-rocka. Istniejący ponad dziesięć lat projekt zaowocował pięcioma płytami i jednym splitem.

Występ na tegorocznym Tolk-Folku jest kontynuacją współpracy Piotra z naszym konwentem, utwory Ulfheobar zostaną zaś połączone z prozą i poezją Śródziemia.

Koncert Dagda Point 20:00 – 22:00
Historia Dagda Point zaczęła się od „czerwonej fujarki”, a właściwie flażoletu whistle tin, kupionego przez przypadek w Czechach. Zespół powstawał przez pączkowanie od 2012 roku. Wzorem do naśladowania i punktem odniesienia stała się legendarna irlandzka grupa The Dubliners.
Jako Dagda Point gramy folk irlandzki, ale nie tylko. Tworzymy też własne kompozycje utrzymane w duchu muzyki celtyckiej. Dlatego w składzie można usłyszeć skrzypce, flet poprzeczny, akordeon, gitarę akustyczną, bodhrán, whistle tin, mandolinę, bas akustyczny, buzuki irlandzkie i łyżki.

Tym razem, specjalnie pod kątem Tolk-Folku, zmieniamy brzmienie i przygotowujemy specjalny program, w którym po raz pierwszy użyjemy też elektroniki.


Czwartek – sobota (finał: sobota 14:00)
Dwa Ognie – Smocza Gra Terenowa
Kuba „Ominous” Tymiński, Joanna „Niuch” Cheda

Smocza gra terenowa inspirowana sukcesem zeszłorocznego Kodu Durina. Drużyna pogromców smoków czeka na Twoją pomoc w rozwiązywaniu zagadek i kolejnych misji prowadzących do wielkiego sobotniego finału!

Przeczytaj opis

Prelekcje – Popołudnie Istarich

Piątek 15:00 – 16:00
Motywy skandynawskie w twórczości Tolkiena
Sławek „Bombadil” Miklas

Piątek 16:00 – 17:00
Dagor Dagorath, bezsens boskości Túrina i nie tylko
Kuba „Ominous” Tymiński

Piątek 17:00 – 18:00
Ar-Pharazon vs. Sauron. Konfrontacja, przy której Ostatni Sojusz wysiada
Michał „M.L.” Leśniewski


Warsztaty

Wtorek 19:00 – 21:00
Warsztaty ogniowe
Kasia „Elfka” Domańska, Karol „Jaffar” Domański

Jak nie być orkiem w lesie – warsztaty z umiejętnego rozpalania szyszek. Bądź jak Gandalf – nie narażaj się Entom!


Środa 11:00 – 13:00
Warsztaty łucznicze dla początkujących
Kasia „Elfka” Domańska, Karol „Jaffar” Domański

Jak nie upolować własnego kolana i jak nie stracić nosa. Łucznicze BHP dla początkujących.


Środa 17:00 – 19:00
Sindarin, czyli podstawowa lekcja elfickiego
Hannah „Mærwynn” Taylor

Chcesz mówić jak elfowie? Albo przynajmniej wiedzieć, jak się przywitać, przedstawić, pożegnać? Zapraszam na lekcję Sindarinu, gdzie nauczysz się podstawowych zwrotów w języku Szarych Elfów.


Czwartek 16:00 – 18:00
Sznurki, linki i plecionki – warsztaty
Hannah „Mærwynn” Taylor

Na warsztatach plecenia sznurków wykonasz różnymi metodami niedługie sznurki, które możesz wykorzystać jako bransoletkę, opaskę, zakładkę albo na milion innych sposobów. Może w ten sposób elfowie z Lorien wykonali swoje liny?


Piątek 12:00 – 14:00
Tańce hobbickie – warsztaty
Hannah „Mærwynn” Taylor

Jeśli masz ochotę skakać, podrygiwać i pląsać jak hobbici, warsztaty tańców to idealne miejsce dla Ciebie!

Czwartek 19:00 – 21:00
Warsztaty piwne
Marcin „Opar” Oparski

Trzecia odsłona znanych z poprzednich edycji warsztatów piwa kraftowego i kolejne podejście do dopasowania stylów piwa do krain Śródziemia. Tym razem przy współpracy z wrocławskim browarem rzemieślniczym Profesja. OBOWIĄZUJĄ ODDZIELNE ZAPISY!W zależności od pogody
Warsztaty gwiazdowe
Kasia „Elfka” Domańska, Karol „Jaffar” Domański

Udaj się z nami w mrok nocy, by spojrzeć wprost na prawdziwe ognie nad Śródziemiem! Razem postaramy się znaleźć najbardziej popularne tolkienowskie gwiazdy i konstelacje. Elen síla lúmenn’ omentielvo!


Konkursy i gry

W miarę zebrania zgłoszeń
Rozbiegówka
Karolina „Zireael” Niemczyk

Rozbiegówka jaka jest, każdy widzi. Gra oparta na pytaniach i zadaniach skierowana w szczególności do uczestników Tolk-Folku z niewielkim stażem.

Środa 13:00 – 16:00
Konkurs łuczniczy
Kasia „Elfka” Domańska, Karol „Jaffar” Domański

Sprawdź, czy Twoja strzała przebije smoczy pancerz i powalcz z innymi śmiałkami o tytuł Smokobójcy!


Środa 19:00 – 21:00
Tolkienowskie Tabu
Ula „Ariana” Kotwica, Zosia „Andúniel” Bzowska

Popularna gra towarzyska w tolkienowskiej osłonie. Wysil mózgownicę i opowiedz o danej postaci czy miejscu, lecz strzeż się zakazanych słów.


Czwartek 12:00 – 15:00
Biegiem przez Śródziemie! Bieg hobbicki
PTMT Drużyna Pyrlandii

Niech Wasze włochate stopy poniosą Was tam i z powrotem, skacząc przez tarcze, obierając pyry, rozwiązując zagadki i uciekając przed pająkami – a wszystko to w biegu hobbickim!


Czwartek (cały dzień)
Eliminacje do Mistrzostw Polski w Catan

Catan to gra znana wszystkim uczestnikom Tolk-Folku, której planszę można znaleźć na stołach przez cały tydzień imprezy. W tym roku wszyscy miłośnicy rozgrywki o zasoby na sześciokątnych polach będą mieli okazję zawalczyć o wejście do finału Mistrzostw Polski w Catan 2019, organizowanych przez wydawnictwo Galakta.


Sobota 11:00 – 13:00
Bieg Dam Śródziemia
Danusia Vermeule

Éowina, Galadriela czy Arwena to największe bohaterki Śródziemia. W naszym biegu każda uczestniczka i każdy uczestnik będzie mógł wczuć się w bohaterską postać. Trzeba tylko pamiętać, że kobiety nie tylko dzielnie walczyły, ale także zajmowały się codziennymi sprawami. I jest jeden warunek uczestnictwa – kobiece ubranie.


Sobota 16:00 – 19:00
Konkurs latawcowy

Dmuchawce, latawce, wiatr. Daleko z betonu świat… Wzbijcie się w przestworza dzięki własnoręcznie zbudowanym latawcom niczym następcy Ancalagona Czarnego w Bitwie Gniewu. I niech sprzyjają Wam wiatry Manwego!


Sobota 19:00 – 22:00
Konkurs nalewkowy

Druga edycja lubianego przez wszystkich amatorów mocnych trunków konkursu nalewkowego. Przygotujcie się na skosztowanie nalewek skrywanch w odmętach piwnic Tolk-Folkowiczów i poznanie receptur strzeżonych niczym skarbiec Smauga!