Historia

Początkowo za organizację Tolk-Folku odpowiadała Jednoosobowa Sekcja Tolkienowska WIEŻA przy Miejskim Ośrodku Kultury i Sztuki w Bielawie, założona przez pracownika MOKIS-u, a prywatnie fana twórczości J.R.R. Tolkiena – Elka Bregalada. Z inicjatywy Sekcji zostały zorganizowane pierwsze jednodniowe edycje Tolk-Folku, połączone z plenerami malarskimi i happeningami. W ciągu kilku lat w organizację imprezy zaangażowali się inni lokalni fani Tolkiena, przekształcając Sekcję z jednoosobowej w wieloosobową, a Tolk-Folk w wydarzenie organizowane z coraz większym rozmachem.

Dalszy rozwój imprezy przyniósł pomysł na jedno z najśmielszych przedsięwzięć przygotowanych na Tolk-Folku, czyli Bitwy (więcej o Bitwach możecie przeczytać w zakładce Bitwy). Otwarte dla publiczności spektakle, realizowane od 2005 r., przy współpracy profesjonalistów od dźwięku i świateł, to inscenizacje najważniejszych bitew w historii Śródziemia. Miały przybliżyć twórczość Tolkiena szerszemu gronu, a dla uczestników stanowić niezapomnianą okazję do odegrania postaci ze świata, który tak bardzo pokochali. Za Bitwami przyszły zaś inne punkty programu, takie jak prelekcje, warsztaty czy konkursy, które nadały Tolk-Folkowi charakter, jaki ma teraz – imprezy „od fanów dla fanów”, współtworzonej przez uczestników.

Od 2012 r. Tolk-Folk jest organizowany jako całkowicie oddolna inicjatywa fanowska. W roku 2018 mieliśmy przyjemność przygotować jubileuszową edycję imprezy połączoną z wyjątkowym koncertem Drużyny Trzeźwych Hobbitów, będącą ukoronowaniem dwudziestu lat obecności fanów Tolkiena w Bielawie, .

W roku 2020 Tolk-Folk nie odbył się ze względu na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia. W 2021 r. odbyła się skrócona edycja pod nazwą „Zabawa z dawna oczekiwana”, tym razem bez tematu przewodniego.


Na 2023 r. planowany jest powrót do tygodniowego Tolk-Folku i edycja pod nazwą „Starcie potęg” – tematem przewodnim tej edycji mają być królowie, rycerze i wieże, innymi słowy: tolkienowskie żywe szachy.